Labioplastyka

Redukcja warg sromowych mniejszych

Modeluje rozciągnięte lub powiększone wargi sromowe wewnętrzne.

Procedura

Operacja redukcji warg sromowych mniejszych, czyli labioplastyka, to przebudowa powiększonych warg wewnętrznych sromu. Powiększenie warg sromowych mniejszych może być widoczne już od młodości, ale najczęściej jest nabywane, spowodowane porodem, wiekiem lub infekcją. Może przeszkadzać pacjentowi w sposób funkcjonalny (noszenie ubrania, podczas uprawiania sportu) lub estetyczny. Zabieg usuwa skórę i błony śluzowe w taki sposób, że blizna jest ledwo widoczna. Zabieg można łączyć z usunięciem nadmiaru skóry wokół łechtaczki oraz operacją warg sromowych większych.

Długość

Procedura trwa zwykle od jednej do trzech godzin, w zależności od tego, czy jest wykonywana z dodatkowymi procedurami.

Znieczulenie

Zabieg można wykonać w znieczuleniu miejscowym. Możliwe jest również wykonanie zabiegu w znieczulenie ogólnym lub sedacji. 

Szpitalny / ambulatoryjny

Pacjent może opuścić salę operacyjną tego samego dnia po wybudzeniu ze znieczulenia.

Możliwe efekty uboczne

Przy zastosowaniu skrupulatnej techniki zabieg nie powoduje większych skutków ubocznych. Czasami (<5% przypadków) może dojść do uszkodzenia rany, ale wyleczenie rany miejscowo rozwiązuje problem. U niektórych pacjentów blizna ma tendencję do rozszerzania się, co można później skorygować.

Ryzyka

Z tego typu zabiegami nie wiążą się żadne istotne zagrożenia.

Poprawa

Okolica może być obrzęknięta przez 4-6 tygodni. W zależności od techniki może wystąpić niedopasowanie kolorów, które po pewnym czasie zanika. Powrót do pracy możliwy po tygodniu. Aktywność seksualna jest dozwolona po sześciu do ośmiu tygodniach.

Wyniki

Przy dobrej technice operacyjnej wyniki są bardzo satysfakcjonujące w postaci lepszego obrazu ciała i większego komfortu fizycznego.