PLASTYKA MAŁŻOWIN USZNYCH

Otoplastyka

Otoplastyka to operacja mająca na celu poprawę kształtu ucha i poprawienie wystających uszu lub ogólnie usunięcie wszelkich wad anatomicznych ucha. Jest to jedna z najczęstszych procedur chirurgicznych dla dzieci, jednak jest wielu dorosłych poddawanych otoplastyce.

Celem korekcji uszu jest zazwyczaj zmniejszenie ich odstawania, a w niektórych przypadkach zmniejszenie ich nieproporcjonalnie dużych rozmiarów (np. bardzo duże płatki uszne, nadmierna chrząstka ucha, przerost muszli chrzęstnych itp.) lub zwiększenie zarysu muszli chrzęstnych (np. uszy pozbawione naturalnych załamań z wygładzeniem grobelki).

Większość operacji otoplastycznych wykonuje się na wrodzonych odstających małżowinach usznych. Istnieje kilka stopni wrodzonych zmian w uchu. 

Ogólnie otoplastykę wykonuje się w celu leczenia m.in odstawania małżowin usznych, przerostu chrząstki małżowin usznych, w tym muszli chrzęstnych, asymetrii małżowin usznych, leczeniu pourazowych uszkodzeń oraz wad rozwojowych ucha (rekonstrukcyjna chirurgia plastyczna)

Otoplastyka może być wykonana przy ogólnym dobrym stanie zdrowia pacjenta. Dwa tygodnie przed zabiegiem należy unikać przyjmowania leków zawierających aspirynę, które zakłócają proces krzepnięcia krwi.

Podczas konsultacji chirurg omówi z Tobą przebieg zabiegu i możliwości poprawy wyglądu uszu. Potem wykona szczegółowe badanie i analizę twojej twarzy, zwłaszcza uszu. Dodatkowo zrobi zdjęcia uszu twoich lub twojego dziecka i omówi możliwości operacyjne otoplastyki, starając się dać Ci najdokładniejszy obraz tego, czego możesz oczekiwać od tego rodzaju operacji.

Przed operacją należy również przejść wszystkie niezbędne badania i testy medyczne. Istotne jest również przestrzeganie bardzo zbilansowanej, a także bogatej w witaminy i mikroelementy diety. Nawet jeśli trzeba operować tylko jedno bardzo odstające ucho, czasami zaleca się wykonanie operacji obustronnie, aby uzyskać bardziej naturalny i proporcjonalny wygląd ogólny. Pamiętaj, że otoplastyka nie zmienia zdolności słuchowych osoby, modyfikuje jedynie morfologię małżowiny usznej.

W dniu operacji pacjent powinien zgłosić się  z dokładnie umytymi włosami i małżowinami usznymi. Operacja jest zwykle wykonywana w znieczuleniu miejscowym, jednak u małych dzieci, które muszą przejść zabieg, podaje się znieczulenie ogólne. Dorośli mogą wybrać znieczulenie miejscowe lub ogólne. Hospitalizacja nie jest wymagana. Jak każda operacja chirurgii plastycznej otoplastyka powinna być traktowana poważnie i z odpowiednim wcześniejszym przygotowaniem.

W normalnych warunkach chirurgia otoplastyczna trwa około 1,5-2 godziny. Najczęściej cięcie wykonywane jest z tyłu ucha, więc blizny są ukryte. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowy z cięcia na tylnej powierzchni małżowiny usznej. Następnie usuwa się nadmiar skóry i tkanki miękkiej, po czym zakłada się szereg szwów modelujących małżowinę uszną, oraz skórnych, aby zamknąć ranę.

W niektórych przypadkach chirurg może zalecić nocleg w szpitalu, jednak zazwyczaj pacjenci wracają do domu w ciągu kilku godzin po zabiegu tego samego dnia. Ważne jest zatem zapewnienie przynajmniej 24-godzinnej pomocy domowej przyjaciół lub członków rodziny.

Po zabiegu na głowę zakłada się opaskę utrzymującą opatrunek i można stosować leki przeciwbólowe, w razie indywidualnej potrzeby, ponieważ proces gojenia jest dość bezbolesny i łatwy do podtrzymania. Zaleca się noszenie opasek w ciągu dnia przez około 3 tygodnie oraz podczas snu przez około 6 tygodni. Siniaki na uszach znikną około dwóch tygodni po zabiegu.

Szwy są usuwane w ciągu 7 do 10 dni po zabiegu

We wczesnym okresie pooperacyjnym zaleca się unikanie nawet niewielkiego urazu ucha, ponieważ chrząstka, która tworzy ucho, goi się nieco dłużej niż tkanka miękka.

Jeśli zdecydujesz się na otoplastykę, powinieneś zaplanować tydzień wolnego od pracy lub szkoły.

Jak długo uszy mogą boleć po zabiegu?

Bolesność może trwać do 2-3 tygodni po zabiegu.

Gdzie pojawią się blizny po zabiegu i jak są widoczne?

Blizny pooperacyjne powstają w fałdzie z tyłu ucha. Są ukryte i prawie niewidoczne.

Czy istnieje ryzyko lub komplikacje związane z otoplastyką?

Wszystkie procedury chirurgiczne niosą ze sobą pewne ryzyko. W przypadku otoplastyki ten rodzaj ryzyka może obejmować asymetrię kosmetyczną, infekcję i krwiak.

Kiedy można zobaczyć wyniki otoplastyki?

Wyniki otoplastyki są natychmiastowe.

Kiedy pacjent będzie mógł wznowić pracę po operacji otoplastyki?

Pracę i szkołę można zwykle wznowić w ciągu tygodnia po zabiegu otoplastyki.

Zapraszam na konsultację.

Maciej Cezary Pawlicki – specjalista chirurgii plastycznej

tel. 600-744-665